‘Bomba’ e medias izraelite në ‘64/ Shefi i gestapos jeton në Shqipëri, punon për Sigurimin e Shtetit

‘Bomba’ e medias izraelite në ‘64/ Shefi i gestapos jeton në Shqipëri, punon për Sigurimin e Shtetit

18:53, 06/07/2019

Agjencia Hebraike e Lajmeve (“Jewish Telegraphic Agency”), përmes buletinit të saj ditor, “Jewish Daily Bulletin”, 9 janar 1964, publikon një shkrim, ku sipas revistës gjermane “Der Stern”, ish-shefi i Gestapo-s, Heinrich Mueller, është në Tiranë, Shqipëri, duke punuar për policinë sekrete të vendit.

SHKRIMI I PLOTË

Shefi i Gestapo-s, Superiori i Eichmann, raportohet se banon në Shqipëri

9 janar 1964

Ish-shefi i Gestapo, Heinrich Mueller, është në Tiranë, Shqipëri, duke punuar për policinë sekrete të vendit, u raportua sot në “Der Stern”, revista më e madhe ilustruese e Gjermanisë.

Në një artikull të mirë-dokumentuar në bazë të informacionit nga një shërbim i paidentifikuar perëndimor, revista hodhi akuza se Mueller, një subjekt i spekulimeve për një kohë të gjatë, ka qenë në Shqipëri që nga viti 1956 dhe përdor emrin Nakoschiri. Ai raportohet të jetë një kapiten në policinë sekrete, por me autoritetin e një gjeneral.

Detaje rreth ikjes së Muellerit nga territori nazist në 1945 dhe vendndodhjen e tij, tha revista, do të vihen në dispozicion të Qeverisë Gjermane Perëndimore gjatë kësaj jave nga një “shërbim i inteligjencës Europiane Perëndimore”.

Raportet se Mueller, shefi Gestaposi dhe i Eichmann, nuk ka vdekur gjatë ditëve të fundit të Luftës së Dytë Botërore, siç kanë qarkulluar fjalë në Gjermani për disa muaj. Në shtator, një gjykatë urdhëroi që trupi i tij të zhvarrosej nga një varr në Berlinin Perëndimor që mban emrin e tij, por ekspertët mjekësorë përcaktuan se kockat në varr i përkisnin tre individëve të veçantë dhe asnjë identifikim pozitiv nuk u bë që asnjë prej tyre i përkiste Muellerit.

Sipas revistës, Mueller, u raportua se është vrarë nga zjarri i artilerisë në fillim të majit 1945, aktualisht mbijetoi dhe iu dorëzua te forcat sovjetike në Berlin pasi kishin kontaktuar me zyrtarët rusë disa javë më parë. Për disa vite pas luftës, sipas artikullit, Mueller ishte aktiv në shërbimin e sigurimit sovjetik.

Për shkak të lidhjeve të ngushta me ish-shefin e Partisë Komuniste Hungareze Ernçe Geroe, ai u transferua në Budapest për të trajnuar agjentë. Pas kryengritjes hungareze në vitin 1956, thotë artikulli, Mueller u zhvendos në Shqipëri, kështjella e fundit e stalinizmit evropian, ku ai dhe ai qëndroi.

Publikimi tha se, një komunist i linjës së vjetër, i cili kishte kaluar shumë vite në një kamp përqendrimi gjerman, e vuri re Muellerin në qytetin port të Durrësit rreth një vit më parë dhe, pas kthimit të tij në Gjermaninë Lindore, ku jetonte, ai ngriti akuza ndaj ish-shefit të Gestapo-s me policinë sekrete gjermane të Lindjes. Autoritetet e Gjermanisë Lindore, megjithatë, i anuluan akuzat dhe urdhëruan ankuesin që të mos flasë më për rastin.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco