Sot, ditëlindja e tenorit të shquar Hysen Koçia

Sot, ditëlindja e tenorit të shquar Hysen Koçia

14:33, 01/07/2019
Sot eshte dita e lindjes së Artistit të Merituar Hysen Koçia.  Hysen Koçia lindi më 1 korrik të vitit 1940 në Shkodër. Në foto, opera shqiptare “Toka jonë”, ku tenori ka interpretuar në rolin e Lekës. Tenori Hysen Koçia realizoi në skenën e TKOBAP me dhjetëra role të literaturës operistike shqiptare dhe botërore si dhe një numër të madh koncertesh vokale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

krist01/07/2019 23:20

Kocia kendonte ne operan shqiptare,dhe thonin se ishte tenor,por i shquar-asnjehere.Por thone se ka qene nje pedagog i mire ne Konsevatorin e Tiranes.

Shto koment

Denonco