Më 20 qershor 1962,  hera e parë e operës 'Pagliacci'

Më 20 qershor 1962, hera e parë e operës 'Pagliacci'

13:05, 21/06/2019

Këto foto i përkasin njërës prej veprave operistike të literaturës botërore, operës “Pagliacci” të kompozitorit Ruggero Leoncavallo. Kjo opera u shfaq për herë të parë në skenën shqiptare më 20 qershor të vitit 1962.

Realizuesit e saj ishin Jorgjia Bitri regjisore, Simon Gjoni dirigjent dhe Shadan Toptani piktor. Ndër interpretuesit e saj përmendim emrat e solistëve të parë lirikë si: Kristaq Paspali, Gjoni Athanas, Avni Mula, Nina Mula, Ramiz Kovaçi, Gaqo Zdruli, Zihni Berati, Gjenovefa Heba, Hysen Kurti etj. 

Kjo vepër vazhdon të mbetet pjesë e repertorit të TKOB.

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco