FOTO/ 5 tituj librash të cilët mund t'i lexoni në qershor

FOTO/ 5 tituj librash të cilët mund t'i lexoni në qershor

10:06, 30/05/2019

Lauren Acampora, Gërmimi i LetrësImageAbby dhe Elise janë shoqe të ngushta që në fëmijërinë e tyre në Miçigan. Në shkollën e mesme ato bëhen pjesë e veprës së kinematografit surreal-indie Auguste Perren. Kur Elise fillon ngjitjen e saj si një yll i Hollivudit, Abby braktiset në një jetë të izoluar, duke bërë një art të huaj të çuditshëm dhe rrallë largohet nga dhoma e saj. Por përsëri një ditë dy shoqet e ngushta ribashkohen dhe fillojnë të punojnë së bashku...

Catherine Chung, Muza e DhjetëImageGjeniu i matematikës identifikohet me muzën e dhjetë, e cila hoqi dorë nga pavdekësia për të kënduar këngët e saj. Deri në moshën tetë ose nëntë, Katherine, vajza e një nëne kineze dhe një veterani amerikan, ka zbuluar dhuratën e saj thjesht intuitive për matematikën dhe modelin e saj të kujdestarisë. Në fund të jetës, ajo është në prag të zgjidhjes së hipotezës Riemann, e cila "parashikon një model kuptimplotë të fshehur thellë brenda shpërndarjes në dukje kaotike të numrave kryesor". 

Dominic Smith, Hoteli ElektrikImageNe takojmë 85-vjeçarin Claude Ballard, në vitin 1962 në hollin e Knickerbocker Hotel të Hollivudit. Ai është një pionier i epokës së heshtur, tani duke bërë rrugën e tij duke rritur kërpudha dhe bimë. Kthimi i Claude nën vëmendje bëhet përmes intervistave me Martin Embry, një student kinematografie i etur për të dëgjuar për kryeveprën e tij të humbur, ‘The Electric Hotel’.

Cara Black, Vrasja në Bel-AirImageTetor 1999. Detektivja private me qendër në Paris, Aimée Leduc, do të mbajë fjalimin në një konferencë të teknologjisë, duke filluar shërbimet e saj të sigurisë kompjuterike të agjencisë së saj, kur të marrë një mesazh urgjent. Nëna e saj, Sidney, një herë në listën më të kërkuar të Interpolit, është zhdukur. Aimée duhet të marrë vajzën e saj Chloe nga grupi i saj Bel-Air në rrethin e 12-të. Atje, Aimée zbulon një grua të pastrehë të vrarë dhe mëson nga një kamerier që gruaja takohej rregullisht me Sidneyin.

Tim Mason, Çështja e DarvinitImageMason vendos skenën për misterin e tij të angazhuar historik me një skenë të shkurtër në dhjetor 1859, kur Lista e Nderit të Mbretëreshës Victoria rekomandon që Charles Darëin, i cili për Origjinën e Specieve ishte botuar tre javë më parë të marrë një titull kalorësiak.

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H,Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco