VIDEO/ Dokumentari italian hedh dritë mbi ngjashmërinë e gjuhës etruske më shqipen

VIDEO/ Dokumentari italian hedh dritë mbi ngjashmërinë e gjuhës etruske më shqipen

14:07, 14/05/2019

Gjuha etruske ishte gjuha e folur dhe e shkruar e qytetërimit etrusk, në Itali, në rajonin e lashtë të Etrurisë (Toskana moderne plus Umbria perëndimore dhe Latiumi i veriut) dhe në pjesë të Campania, Lombardia, Veneto, dhe Emilia-Romagna, ku Etruskët u zhvendosën më vonë nga Gallia.

Etruskët ndikuan në latinisht, por në fund u zëvendësua plotësisht nga ai.

Dhe së fundmi një dokumentar italina ka hedhur dritë mbi enigmën e gjuhës etruske ku thuhet se gjuha Shqipe dhe ajo Etruske, ka ngjashmëri të jashtëzakonshme.

Gjuha edhe kultura që kanë pasur nuk ka të bëjë me gjuhën edhe kulturën e sotme në Itali. Nëpër librat e histories,  flitet shumë pak për Etruskët. Përse ? Sepse ajo ngjason me gjuhën Shqipe.

Ndërkohë dokumentari në vazhdim hedh hipotezën se ndoshta gjuha etruske është e barabartë ose e njëjtë me gjuhën shqipe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

ardiani17/05/2019 20:22

pse ne origjinal fjalet jane shkruar nga e djathta ne te majte,ndersa po te ishim europiane do te shkruanim nga e majta ne te djathte.cfare mashtrimi me shkronjat e fjalet greko osmane.turp.

ardiani17/05/2019 20:16

pse ne origjinal fjalet jane shkruar nga e djathta ne te majte,ndersa po te ishim europiane do te shkruanim nga e majta ne te djathte.

ardiani17/05/2019 19:28

keto qe keni nxjerre nga arvanitet eshte 1forme greqishte e trazuar me turqishte osmane.as1here nuk ka ekzistuar krahine me emrin illhyria,kjo histori u sajua nga vatikani me kompani si JOSEPH scaliger pasi na moren ne si mercenare nga azerbajxhani per te shkaterruar krishterimin e kostandinopojes me turqine e krijuar nga vatikani anglia the franca.ato thjesht jane fjale te shkruara ne leter te re per te legjitimuar 1 fallsifikim monstruoz nga pedofilet e vatikanit.skenderbeu u cua ne moshen 11 vjecare ne vitin 1411 ne stamboll por shikojeni pak kur ra kostandinopoja dhe do e shikoni makabritetin e sajimit te ashtuquajtur komb ilir(frank) ose khazar.

ardian17/05/2019 19:09

fjala hajer eshte fjale turke dhe jo etruske.

Shto koment

Denonco