13 Maj të vitit 1943/ Zëri i Amerikës feston 76-vjetorin e emisionit të parë në shqip

13 Maj të vitit 1943/ Zëri i Amerikës feston 76-vjetorin e emisionit të parë në shqip

18:29, 13/05/2019

Zëri i Amerikës në Shqip feston sot 76-vjetorin e emisionit të tij të parë. Transmetimet në gjuhën shqipe filluan më 13 Maj të vitit 1943, u ndërprernë në vitin 1945 dhe rifilluan sërish të pandërprera më 13 maj të vitit 1951.

Sot pas 76 vjetësh, misioni ynë mbetet i njëjtë: të sjellim tek ju lajmin e saktë, të besueshëm dhe të balancuar. Sipas anketës së fundit të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Median Globale (USAGM) zhvilluar në vitin 2018, programet në gjuhën shqipe, në të gjitha platformat mediatike, kanë një ndjekshmëri javore prej 60.5% në Shqipëri dhe 64%  në Kosovë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco