FOTO +18/ Kur trupi i diktatorit Enver Hoxha nxirrej nga Varrezat e Dëshmorëve

FOTO +18/ Kur trupi i diktatorit Enver Hoxha nxirrej nga Varrezat e Dëshmorëve

19:23, 11/04/2019

Enver Hoxha, diktatori më i egër i Shqipërisë dhe jo vetëm, ndërroi jetë 34 vit më parë, më 11 prill 1985, duke lënë pas një vend të rrënuar dhe shkatërruar.

Gjashtë vite pas vdekjes së tij, në Shqipëria do të vinte ajo që sot e quajmë demokraci, ndërsa në ditët e para të sistemit të ri, në majin e 1992, trupi i tij u zhvarros nga Varrezat e Dëshmorëve.

Fotot e atij momenti janë publikuar fillimisht nga studiuesi Kastriot Dervishi, i cili ka qenë drejtor i Arkivës së Ministrisë së Brendshme për disa vite.

Gjatë hapjes së varrit, kazma ka thyer edhe arkivolin duke dëmtuar edhe pjesërisht fytyrën e diktatorit. Në galerinë e mësipërme mund të ndiqni ato momente të fiksuara në aparat fotografik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco