Më 9 prill lindi firmëtari i Pavarësisë, Lef Nosi

Më 9 prill lindi firmëtari i Pavarësisë, Lef Nosi

14:00, 09/04/2019

Më 9 prill të vitit 1877 në qytetin e Elbasanit lind patrioti, arkivisti, folkloristi, arkeologu dhe politikani shqiptar Lef Nosi! Pjesëmarrës në Kongresin e Manastirit dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë!  Fondi personal i Lef Nosit është i ndarë mes AQSh dhe arkivit të IAKSA-ASA, njoftoi sot Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco