Ndahet nga jeta e veja e Dritëro Agollit

Ndahet nga jeta e veja e Dritëro Agollit

13:19, 26/02/2019

Ndahet nga jeta bashkëshortja e të ndjerit Dritëro Agolli, Sadije Agolli.

E veja e shkrimtarit të madh shqiptar u nda sot nga jeta në moshën 76 vjeçare.

Agolli ka ndërruar jetë në spitalin e Neurologjisë.

Kujtojmë se në muajin Shkurt të 2017-tës u nda nga jeta dhe vetë shkrimtari i madh, Dritëro Agolli.

Sadije ka qenë për 52 vite me radhë bashkëshortja, lexuesja, redaktorja dhe shoqja besnike e shkrimtarit, që shpeshherë ka shërbyer dhe si muzë frymëzimi për të.

Në një intervistë të dhënë pak ditë më parë Sadije Agolli u shpreh : Këto dy vite kanë qenë shumë të vështira megjithëse unë jam munduar duke shkruar. E kisha shumë të vështirë ndarjen me Dritëroin, vitin e parë kam qenë krejt e humbur.

Kur vdiq Dritëroi dhe më bënë propozim  për ta kthyer në muze, këtë dhe të Ismailit poshtë, por nuk doja se isha kaq e lidhur me kujtimet dhe me gjërat. Thoja që po të iki në një vend tjetër nuk do të mësohem dot dhe do të vdes e mjerë.Kurse kjo shtëpi më jep jetë, më jep frymë. 

Kalova vetëveten ç'është e vërteta. Këtu është e pasqyruar e gjithë jeta e Dritëroit, këtu ka shkruar, këtu ka punuar, këtu ka kaluar çdo gjë, prandaj them se do të bëhet një muze i bukur. Të gjithë gjërat e Dritëroit, duke rishikuar dhe librat e tij, them ai sikur nuk ka kaluar një jetë por sikur ka bërë dy jetë.Duke bërë rikonstruksionin e të gjithë pallatit, ky bëhet pallati i artistëve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment