Zi në familjen e Ben Blushit/ Ndahet nga jeta Kiço Blushi

Zi në familjen e Ben Blushit/ Ndahet nga jeta Kiço Blushi

20:35, 08/02/2019
A+ Aa A-

Skenaristi dhe shkrimtari i madh Kiço Blushi ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare. Kiço Blushi është i ati i politikanit dhe shkrimtarit Ben Blushi. Kico Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943.

Pas mbarimit tĂ« studimeve tĂ« larta pĂ«r letĂ«rsi shqipe dhe ruse filloi punĂ«n si redaktor pranĂ« Radio Televizionit Shqiptar dhe nĂ« vitin 1974 kalon si redaktor nĂ« Kinostudion “ShqipĂ«ria e Re”.

Skenari i tij i parĂ« ishte ai i filmit “Çifti i lumtur” nĂ« vitin 1975 si bashkĂ«autor. Me skenarin e filmit “Beni ecĂ«n vetĂ«â€ nĂ« vitin 1975 u vlerĂ«sua me Çmimin e RepublikĂ«s sĂ« Klasit tĂ« III-tĂ«.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco