FOTO/ 40 vite më parë, baleti për fëmijë 'Kecat dhe ujku'

FOTO/ 40 vite më parë, baleti për fëmijë 'Kecat dhe ujku'

12:44, 15/01/2019

Një ndër shfaqet më të preferuara të fëmijëve, 40 vite më parë,në janar të vitit 1979 u vu në skenën e TKOB baleti për fëmijë “Kecat dhe Ujku”.

Ky balet me një akt e tre tablo erdhi me libret të Ramazan Bogdanit, muzikë të Aleksandër Peçit, baletmaestër Gëzim Kacelit dhe piktor Gjergj Marko.

Në rolet kryesorë interpretuan balerinët Aishe Toto, Pëllumb Agalliu, Skënder Jazexhiu, Mukades Erebara, Domenika Ndreca Ludmill Çakalli, Keti Trajani dhe trupa e baletit.

ImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco