FOTO/ Nga historia e baletit 'Halili dhe Hajria'

FOTO/ Nga historia e baletit 'Halili dhe Hajria'

13:24, 14/01/2019

Një nga veprat më të rëndësishme të krijuara nga kolosët e Operas dhe Baletit në janar të vitit 1963 është baleti “Halili dhe Hajria”, baleti i parë shqiptar që hap siparin e baleteve kombëtare, i vënë në skenë nga kompozitori Tish Daija (Nderi i Kombit), baletmaestër Panajot Kanaçi (Artist i Popullit), dirigjenti Mustafa Krantja (Nderi i Kombit) dhe piktor Stavri Rafael (Artist Merituar).

Ja një pjesë nga thesari i vyer i kostumografisë së TKOBAP, skicat e kostumeve të shfaqjes "Halili dhe Hajria" të krijuara nga piktori Stavri Rafael.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco