Saimir Pirgu: Pavaroti më mësoi sekretet e zanatit, duhet të fluturosh më tha

Saimir Pirgu: Pavaroti më mësoi sekretet e zanatit, duhet të fluturosh më tha

09:16, 13/01/2019

Saimir Pirgu ishte 22 vjeç kur Klaudio Abbado e thirri në Ferrara, për një audicion. “Në gjysmë të pjesës më ndërpreu: Mirë, djali vjen të këndojë me mura”, tregon Pirgu. Roli i Ferrandos në “Kështu bëjnë të gjithë” ishte i tij.

Një shqiptar në gjurmë të një shqiptari. Sepse Pirgu, sot njëri prej tenorëve më të kërkuar në botë, vjen nga Elbasani, në qendër të Shqipërisë. Vendi i varfër, familja akoma më e varfër.

“Ishte ende periudha komuniste. Për atë që shkonte jashtë kufirit nuk dihej asgjë. Por, një ditë nga radio kanë transmetuar koncertin e tre tenorëve. Isha një fëmijë, mbeta pa fjalë. I thashë nënës: edhe unë do të doja të këndoja kështu”, kujton ai

E vështirë të besohet kur problemi ishte të vësh ushqim në tavolinë.

“Por, në anë të ndryshme të errëta të regjimit ishte dhe një i mirë, shteti organizonte programe të formimit muzikor në shkollë. Gjashtë vjeç me vjen një violinë në dorë. E studiova për vite, por kurrë nuk kam pushuar së kënduari. Kënga popullore në festa, në martesa. Askush nuk më ka shtyrë ta bëj, por nga ana tjetër askush nuk ma ndaloi”, rrëfen tenori shqiptar me famë botërore.

“Familja ime më ka mbështetur, dhe kur mbusha 18 vjeç vendosa se duhej të largohesha, duhet të vija në Itali për të frekuentuar kurse në Konservatorin e Bolzanit. Kanë mbledhur të gjitha kursimet e tyre. Ato pak që kishin mbetur në shtëpi i mora unë”, shton ai, përcjell Oranews.

Saimiri nuk i shpenzoi kot. Për ta mbajtur veten në Bolzano ka punuar në kuzhinën e një restoranti.

“Punë të rëndomta të çdo lloji. Është normale. Isha me fat që mund të punoja dhe të studioja. Për të takuar një mjeshtër si Vito Maria Bruneti, i cili vlerësoi zërin tim”, thotë ai

Një mësues me vlerë, aq më shumë kur Pavarotti, me pushime në Merani, kërkoi të dëgjonte disa nga nxënësit e tij. E Pirgu e gjeti veten duke kënduar përpara idhullit që kishte prej kur ishte fëmijë. Një mrekulli që përsëritet.

“Pas disa ditësh më thirri në telefon. Më ftoi t’i bashkohesha. Më propozoi që të studioja më të. Me Lucianon kam momentet më të mira të jetës. Më ka mësuar sekretet e zanatit. U bëmë miq. ‘Duhet të fluturosh lart’, më thoshte, ‘por nuk duhet të jesh asnjëherë mendjemadh. Ishte i thjeshtë dhe inteligjent. Një mbret i përulur. Rrallë e shikoje të nevrikosur dhe kjo ndodhte për ushqimin. ‘Nëse nuk ha mirë, nuk këndohet mirë’, përsëriste. Kur dëgjoi për audicionin me Abbadon më tha: ‘Po hyn nga dera kryesore. Kujdes të mos dalësh nga dritarja’”, tregon ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco