Fragment nga ikona e Shën Gjon Vladimirit

Fragment nga ikona e Shën Gjon Vladimirit

04:03, 28/12/2018

Fragment nga ikona "Shën Gjon Vladimiri me skena nga jeta e tij", pikturuar në vitin 1739 prej Konstandin Shpatarakut. Ikona ka qënë në Manastirin e Shën Marisë në Ardenicë, shpjegohet nga Muzeu i Artit Mesjetar.

Shën Gjon Vladimiri ishte mbret i Dalmacisë dhe dhëndër i Car Samuelit të Bullgarisë. Ai jetoi në fund të shek X fillim shek XI. Ishte bashkëkohës i shën Klementit dhe Naumit të Ohrit. Reliket e tij ruheshin në manastirin me emrin e tij në Elbasan deri në vitin 1944.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco