FOTO/ Ndahet nga jeta regjisori i mirënjohur

FOTO/ Ndahet nga jeta regjisori i mirënjohur

15:15, 24/11/2018

Regjizori anglez Nicolas Roeg, filmat e të cilit përfshijnë ‘Mos shiko tani’ dhe ‘Performancë’, u nda nga jeta në moshën 90 vjeç, ka bërë të ditur familja.

Në një karrierë të shtrirë në gjashtë dekada, ai u vlerësua për regjinë origjinale dhe polemizuese.

Image

Thrilleri psikologjik i vitit 1973 ‘Mos shiko tani’ shkaktoi polemika të shumta për skenat grafike seksuale.

Roeg drejtoi edhe yjet e muzikës Mick Jagger e David Bowei përkatësisht në filmat ‘Performancë’ dhe ‘Njeriu që ra në Tokë’.

ImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco