Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Karikaturat e politikanit francez Fuzier për pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste

Karikaturat e politikanit francez Fuzier për pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste

12:39, 04/11/2018
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë.

“Le Populaire” ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, në faqen n°5, karikaturat e piktorit dhe politikanit të njohur francez, Robert Fuzier, në lidhje pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste e Benito Musolinit, të cilat, Aurenc Bebja nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti i Italisë dërgon kryeministrin e tij për të pushtuar kurorën e Shqipërisë.  "Ah ! – Kurora juaj është shumë e vogël"

Image

 

Z. Musolini shtyp “rebelët” shqiptarë dhe mbulohet me lavdi.

Image

 

Kushtetuesja shqiptare i ofroi njëzëri kurorën mbretit të Italisë.

Image

Këshilli i Lartë fashist pranon njëzëri kurorën e Shqipërisë për mbretin e Italisë.

Image

 

Mbreti i Italisë, perandor i Etiopisë, pranon në shenjë mirënjohjeje kurorën e re.

Image

Dhe nga ballkoni i pallatit të Venedikut, Z. Musolini u mëson njerëzve këtë ngjarje historike dhe “të paparashikuar”.

Image

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France/Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania),

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco