Le Temps 1939: Mbreti Zog dhe familja e tij ndodhen në Varshavë

Le Temps 1939: Mbreti Zog dhe familja e tij ndodhen në Varshavë

08:59, 29/09/2018 Nga Aurenc Bebja, Francë
A+ Aa A-

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të dielën e 9 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me mbërritjen mbretit Zog dhe familjes mbretërore shqiptare në kryeqytetin polak, Varshavë. Për ku ishte nisur mbreti i shqiptarëve ? Sa kohë qëndruan në Poloni ? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” :

“Poloni

Mbërritja (Vizita) e mbretit Zog

Na telegrafojnë nga Varshava: Mbreti Zog mbërriti mbrëmjen e djeshme në orën 9 të darkës në Varshavë nga Rumania ; Ai shoqërohej nga gruaja dhe fëmija i tyre, tri motrat dhe nipi i tij, ish-nxënës i Saint-Cyr.

Mbreti dhe mbretëresha, pas mbërritjes në stacionin qendror të Varshavës, u përshëndetën nga një përfaqësues i protokollit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Polonisë. Ai do të niset nga Gdynia pasi të kalojë dy ose tri ditë në Varshavë. Mbreti Zog ka ndërmend të shkojë në Francë, ku do të qëndrojë në kështjellën e Maye, në Versajë./Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco