Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Adi Krasta në 'A Show'

Kërkoi leje të hynte në sallë lindjeje, Aleksandër Moisiu në telashe si romancier

Kërkoi leje të hynte në sallë lindjeje, Aleksandër Moisiu në telashe si romancier

08:44, 25/09/2018
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Gazeta franceze, “L’Oeil de Paris”, ka botuar, më 19 shtator 1931, në faqen n°15, një ndodhi të veçantë në lidhje me aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiun, të cilën Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë në vijim për publikun shqiptar :

“Aktori i mirënjohur gjerman, Aleksandër Moisiu, përtej profesionit të tij, ka një pasion : ai shkruan romane. Dhe, pa dyshim, si dishepull i Z. André Thérive dhe Z. Lemonnier, ai ndjek parimet e shkollës “populiste”. Meqë dëshironte të priste, për njërën nga veprat e tij, një “copë jete” mjaft autentike, ai kërkoi dhe mori nga mjeku autorizimin për të marrë pjesë në një lindje, në Maternitetin e spitalit të Shën – Gjonit, në Salzburg. Thuhet se prindërit e pacientes sapo kanë paraqitur një ankesë kundër aktorit – romancier, për uzurpim të funksioneve. Në fakt, Moisiu u paraqit si doktor nën emrin e Dr. Aleksandrit. Romani realist ndonjëherë ju vë përpara realiteteve mizore./ Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco