Kur mbrohej kufiri me Malin e Zi, si i kërcënoi me luftë Malësia, admiralin anglez dhe konsujt

Kur mbrohej kufiri me Malin e Zi, si i kërcënoi me luftë Malësia, admiralin anglez dhe konsujt

07:32, 24/03/2018 Nga Nga Aurenc Bebja, Francë
A+ Aa A-

“Le Petit Parisien” ka botuar, të shtunën e 16 gushtit 1913, në faqen n°3, një shkrim mbi reagimin e fiseve të Malësisë kundër kufirit me Malin e Zi të vendosur në Konferencën e ambasadorëve në Londër. Aurenc Bebja ka sjellë për publikun shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze :

“Një kërcënim shqiptar

Vjenë, 15 gusht.

Korrespondenca shqiptare shkruan se në Shkodër krerët e fiseve Hoti, Gruda, Kelmendi, Kastrati dhe Shkreli kanë shkuar në grup pranë admiralit anglez Burney dhe i kanë thënë fjalët e mëposhtme :

“Fiset e Malësisë nuk e njohin kufirin e vendosur nga konferenca e ambasadorëve dhe nëse fuqitë e mëdha refuzojnë të dëgjojnë ankesat e paraqitura nga shqiptarët në memorandumin e tyre mbi kufirin e ri, lufta midis Malësorëve dhe Malit të Zi bëhet e pashmangshme.”

Deklarata të njëjta janë bërë në drejtim të konsujve të Austro-Hungarisë dhe Italisë.

Admirali anglez (Cecil Burney) dhe konsujt u përgjigjën se do t’i transmetonin këto deklarata qeverive të tyre.” /Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.

  *Foto e ilustruar nga Syri.net

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco