Bujar Asqeriu: Kjo që po ndodh me Teatrin Kombëtar është të përbyset Bota, jo të...

Bujar Asqeriu: Kjo që po ndodh me Teatrin Kombëtar është të përbyset Bota, jo të...

22:30, 13/02/2018

Aktori Bujar Asqeriu tha se kjo që po ndodh me Teatrin Kombëtar është të përmbyset bota, jo të bërtasësh.

“Ministria e Kulturës, që është 3 km me teatrin, nuk e di se çdo të bëhet me këtë teatër, me këtë skenë të artit. Mungesë transparence. Këta nuk dinë a kanë lekë apo jo, a do ketë teatër apo jo. Për ça paguhen këta. Për ça? Këto s’dinë se çdo bëhet!! Kjo nuk është të bërtasësh por të përmbyset bota…”, tha Bujar Asqeriu, në studion e Oraneës.

Asqeriu tha se teatri sot i ngjan një lebrozi të sëmurë, pse ne duhet të zhvendosemi te Turbina, ccdo të bëhet me vendin ku sot është Teatri Kombëtar.

Në vijim, duke iu drejtuar Drejtorit të TK-së, Ervin Cculi, Asqeriu tha se “ju nuk e dini se ccfarë po ndodh me Teatrin, sepse nuk ka transparencë”.

“Teatri është i artistëve, nuk është as i drejtorit as i ministrisë. Cc’është ky vend që flitet për turistë dhe nuk ka art? Pse turizmi vetëm plazhi është? Ku janë grupet artistike? Nuk ka, sepse këtu nuk mendon njeri për artin, sepse edhe atë 5 lekëshin që jepet nuk shkon për artin, po i thuhet dikujt merre këtë 5 leksh dhe  fito edhe ti”, tha Asqeriu.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment