Portret i rrallë i Skënderbeut në 1660: Me shpatë në dorë dhe përkrenare pranë këmbëve

Portret i rrallë i Skënderbeut në 1660: Me shpatë në dorë dhe përkrenare pranë këmbëve

13:21, 28/01/2018
A+ Aa A-

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, ...” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet blogut të tij  “Dars (Klos), Mat – Albania” .

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Intruder28/01/2018 15:07

  Skenderbeu dhe perkrenarja si dy binjake.

  Shto koment

  Denonco