‘Herman Bernstein’ i Mal Berishës! Për herë të parë në Shqipëri historia e hebrenjve, SHBA-ve dhe mbretit Zog

‘Herman Bernstein’ i Mal Berishës! Për herë të parë në Shqipëri historia e hebrenjve, SHBA-ve dhe mbretit Zog

23:04, 12/01/2018

Mal Berisha ka folur për herë të parë për librin e tij të quajtur ‘Herman Bernstein’, gjatë një interviste të dhënë për Zërin e Amerikës.

Ky libër i ri i botuar kohët e fundit në Shqipëri për herë të parë flet hollësisht për një hebre të shquar amerikan, të quajtur Herman Bernstein, që shërbeu si përfaqësues i Shteteve të Bashkuara në Mbretërinë e Zogut nga viti 1930 deri në 1933.

Autori i librit, u shpreh gjatë intervistës se ka qëmtuar në shumë biblioteka dhe në disa arkiva për të hedhur dritë mbi jetën e Bernsteinit, i cili ashtu si shumë personalitete të huaja që kanë jetuar një farë kohe mes shqiptarëve, u shndërrua në mik të përhershëm të tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment