🎥 | Theo Hernandez assists Rabiot’s first equaliser for France against Australiapic.twitter.com/m43wkhrP0w

— CHAMPIONS OF ITALY 🏆 (@MilanEye) November 22, 2022

⚽ GOAL: France 2 - 1 Australia. OLIVIER GIROUD SCORES HIS 50TH GOAL FOR HIS COUNTRY! @FootballArenaTV#FRA | #AUS | #FIFAWorldCup

pic.twitter.com/bQHEPAHxDG

", "author": { "@type": "Organization", "name": "Syri Net" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Syri Net", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "/public/syri/images/logo_png.png", "width": 100, "height": 34 } }, "image": { "@type": "ImageObject", "url": "/uploads/syri.net/images/2022/November/22/auto_francezet1669150925.webp", "width": 620, "height": 372 } }

VIDEO/ Franca e nis me ‘poker’ ndaj Australisë mbrojtjen e trofeut

Në “Al Janoub Stadium” të Al Wakrah u luajt ndeshja e vlefshme e Grupit D të Botërorit “Katar 2022” mes Francës dhe Australisë, shkruan Syri.net.

Kampionët në fuqi të Botës e nisin mbarë mbrojtjen e trofeut, duke fituar me rezultatin e thellë 4-1.

Përsa i përket fraksionit të parë, të besuarit e Deshamps u surprizuan në minutën e 9-të, pasi australianët shënuan me anë të Goodwin.

Megjithatë “Gjelat” reaguan dhe në minutën e 26-të Rabiot barazoi shifrat.

Më pas, në të 32’, Oliver Giroud realizoi golin e dytë, duke kaluar Francën në avantazh.

Në pjesën e dytë, “Gjelat” thellojnë avantazhin. Mbappe në minutën e 68-të shënon golin e tretë, duke i dhënë siguri ekipit të tij.

Ndërsa Giroud “hipotekoi” fitoren e kampionëve në fuqi të Botës, duke realizuar golin e katërt në të 71’.

Me këtë fitore Franca merr menjëherë kryesimin e Grupit D.