Kane dhe Son thyejnë Arsenalin në derbin e Londrës, dramë në luftën për Champions

Tottenham mposhti bindshëm Arsenalin 3-0 në derbin e Londrës së Veriut dhe në asnjë moment loja nuk ishte e tensionuar.

Që në fillim, Tottenham u nis drejt një fitoreje që do të ishte jetike në luftën për Ligën e Kampionëve. 22 minuta pas lojës, Cedric Soares shkakton faull brenda zonës ndaj Heung-Min Son dhe Harry Kane është i sigurt nga pika e bardhë e penalltisë.

Rob Holding bëri dy ndërhyrje të ashpra në një kohë të shkurtër dhe mori karton të kuq në minutën e 33-të. Arsenali më pas pati telashe, me një lojtar më pak dhe një gol disavantazh.

Vetëm katër minuta më vonë Kane shënoi golin e dytë. Ky është kapiteni dhe ylli më i madh i futbollit anglez, goli i 13-të në derbin e Londrës së Veriut, i cili përmirësoi rekordin që mbante. Me rezultatin 2-0 mbaroi dhe pjesa e parë.

Sapo topi nisi nga qendra, Tottenham e çoi epërsinë në 3-0. Këtë herë ishte Son ai i cili shënoi për Spursat.

Skuadra vendase ruante topin në mënyrë rutinore dhe mysafirët nuk kishin fuqi të kërcënonin me një lojtar më pak.

Mbas 80 minutash të luajtura, Martin Odegaard mund të shënonte për Arsenal kur sulmoi nga e majta por topi i harkuar prej tij ishte më lartë sesa duhej dhe kaloj sipër traversës.

Mbetet 3-0 kështu që kemi një dramë të madhe në luftën për Champions League. Situata është si më poshtë:

Arsenali ka një pikë më shumë se Tottenham dy ndeshje para fundit, por ka ndeshje më të vështira. Topçinjtë shkojnë në Newcastle-n e zhurmshëm dhe mirëpresin Evertonin që lufton për mbijetesë, ndërsa Tottenham përballet me Burnley dhe Norwich. Çdo gabim i mundshëm i Arsenalit mund t'i kushtojë shumë Topçinjve.