Kampioni aktual Max Verstappen pësoi një tjetër incident fatkeq, pas së cilës mbeti në 25 pikë në total.

Në 20 xhiro nga fundi, Verstappen duhej të dorëzohej. Ai ndaloi makinën e cila përfundoi në flakë, teksa tashmë do të jetë shumë prapa Leclerc në renditjen e përgjithshme.

Kjo është tërheqja e dytë nga gara për kampionin aktual të Formula 1. Kampioni në fuqi u desh të dorëzohej në Bahrein për shkak të një defekti në makinë.

Për Leclerc kjo është fitorja e katërt në karrierë dhe e dyta këtë sezon. Ai gjithashtu regjistroi xhiron më të shpejtë të garës pasi la pas Fernando Alonson me gjashtë të dhjetat.

Pas Leclerc, Sergio Perez i Red Bull përfundoi në vendin e dytë, ndërsa George Russell zuri vendin e tretë.

Russell pengoi shokun e tij të skuadrës Lewis Hamilton që të ngjitej në podium, duke e lënë britanikun e famshëm në vendin e katërt.

Për fat të keq piloti tjetër i Ferrarit Carlos Sainz, e humbi garën që në fillimin, pasi humbi kontrollin e makinës.

", "author": { "@type": "Organization", "name": "Syri Net" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Syri Net", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "/public/syri/images/logo_png.png", "width": 100, "height": 34 } }, "image": { "@type": "ImageObject", "url": "/uploads/syri.net/images/2022/April/10/auto_FP9sRiCWYAMZhmF1649574034.jpg", "width": 900, "height": 612 } }

Formula 1/ Leclerc superior në Melburn, Verstapen pësoi një tjetër incident

Një garë emocionuese e Formula 1 është zhvilluar mëngjesin e sotëm në Australi, teksa fitoren e ka arritur i piloti Charles Leclerc. Kjo është gara e tretë e kalendarit të Formula 1 këtë sezon.

Piloti nga Principata e Monakos zhvilloi një tjetër garë fantastike, duke lënë tërësisht në hije rivalët. Fitorja e tij ishte më dominuesja këtë sezon dhe në asnjë moment nuk e vuri në diskutim.