Premier League: Watford poshtëron Man United, Gerrard debuton me fitore te Aston Villa

Watford mposhti me rezultatin 4-1 Manchester United në Vicarage Road, në ndeshjen e vlefshme për javën e 12-të në Premier League, duke thelluar kështu krizën e madhe në të cilën ndodhen Djajtë e Kuq.

Vendasit e nisën mjaft mirë ndeshjen dhe në minutën e 11-të kishin mundësi të kalonin në avantazh. Mirëpo, De Gea arriti t’ia priste penalltinë Sarrës në dy raste. Megjithatë, në fund të pjesës së parë, Ëatfordi i madh arriti të shënonte dy gola. Së pari, King kaloi vendasit në avantazh në minutën e 28-të, dhe një minutë para përfundimit të pjesës së parë, Sarr shpengoi veten për penalltinë e humbur duke dyfishuar rezultatin për Watford.

Vetëm pesë minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishin të mjaftueshme që United të rikthehej në lojë faë Van de Beek, por të gjitha shpresat dukej se u shuan kur Maguire mori kartonin e dytë të verdhë dhe doli nga loja.

Watfordi e thelloi rezultatin ndaj United në minutat shtesë me golat e Pedrit dhe Denisit, kështu që shënuan fitoren e katërt sezonale, duke u ngjitur në vendin e 16-të në Premier League, ndërsa United ra në vendin e shtatë.

Nga ndeshjet e tjera vlen të përmendet fitorja e parë e Steven Gerrard me Aston Villa-n. Skuadra nga Birmingham mundi Brighton 2:0.