VIDEO/ Kolumbia fitoi bronzin në Copa America me një gol fantastik në minutën e 94-të

Kolumbia mundi me rezultatin 3-2 Perunë, me një gol fantastik të Luis Diaz në minutën e katërt shtesë, duke fituar kështu vendin e tretë në Copa America.

Peruja kaloi në epërsi me një gol të Victor Yotun në fund të pjesës së parë dhe Kolumbia barazoi në minutën e 49-të kur Juan Cuadrado shënoi nga një goditje e lirë.

Kolumbia e ktheu rezultatin në minutën e 66 me një gol të Diaz, por Peru nuk u dorëzua, kështu që ata barazuan tetë minuta para fundit të ndeshjes pasi shënuan me Gianluca Lapadula.

Më pas Diaz u shfaq në kohën shtesë, duke shënuar golin e katërt në kampionat, i cili u ngjit në krye të listës së golashënesve së bashku me Lionel Messi.

Brazili dhe Argjentina do të përplasen midis tyre në finalen e madhe, dhe kjo ndeshje është planifikuar për tu zhvilluar mëngjesin e së dielës në orën 02:00, në stadiumin Maracana në Rio de Janeiro.

Autoritetet lokale kanë lejuar 10 përqind të kapacitetit të Maracana  (7,800 spektatorë) dhe kjo do të jetë ndeshja e parë me spektatorë në edicionin e këtij viti të Copa America.