Shkup: 12 të arrestuar dhe një gazetar i plagosur bilanci i protestave 

shkup1

Dymbëdhjetë të arrestuar dhe një gazetar i plagosur është bilanci nga protestat që u zhvilluan dje në mbrëmje para dhe në afërsi të zyrës së presidentit Gjorge Ivanov në Shkup, konfirmuan për agjencinë shtetërore maqedonase të lajmeve, MIA burime nga Ministria maqedonase e Punëve të Brendshme.

Demonstruesit qëlluan mbrëmë ndaj zyrës së presidentit Ivanov, në qendër të Shkupit, duke thyer dritare dhe mobilje, ndërkohë që është dëmtuar edhe ndërtesa e Ministrisë maqedonase të Drejtësisë.

Manifestuesit protestuan në shenjë revolte nga vendimi i presidentit për ndërprerjen e të gjitha procedurave hetimore kundër politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre të përfshirë me përgjimet dhe krizën politike.

Protesta filloi në orën 18:00 para Prokurorisë Speciale Publike në shenjë mbështetjeja ndaj punës së saj.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME