VIDEO/ Luftë në Shkup, protestuesit djegin Presidencën. Të plagosur dhe arrestime masive 

arrestime2_1

Situata në qendrën e Shkupit për momentin është e asaj të një lufte, policia vrapon dhe ndjek protestuesit të cilët më parë kanë djegur zyrën e presidentit George Ivanov.  Sipas informacioneve në terren, protestuesit kanë gjuajtur edhe pas disa autobusëve të transportit urban derisa MPB është në ndjekje të disa protestuesve.

Sipas asaj që thuhet në protesta ka të lënduar shumë qytetarë.  Protestuesit thyejnë ndërtesën e ministrisë së drejtësisë

Protestuesit të cilët tregojnë pakënaqësinë e tyre ndaj vendimit të fundit të presidentit Ivanov për të amnistuar politikanët e përfshirë në krimin zgjedhor pas parlamentit dhe thyerjes së zyrës së presidentit, janë drejtuar për tek ministria e drejtësisë duke thyer e shkatëruar katin e parë të ndërtesës.

Nga aty lajmërojnë se ka ndërhyrë policia speciale për të larguar protestuesit dhe për të vënë rend e qetësi në ndërtesën e dikasterit të drejtësisë.

Protestuesit antiqeveritar janë zhvendosur prej para Kuvendit dhe tani gjenden sërish para zyrës popullore të Presidentit të shtetit, ku edhe siç bën të ditur gazetari ynë nga terreni, situata ka shpërthyer.

Ata e kanë thyer derën e zyrës dhe janë futur brenda duke i vënë flakën. Protestuesit vazhdojnë të gjuajnë me gurë dhe kështu e kanë demoluar zyrën popullore të Presidentit.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Një tetovar ka gjetur një mënyrë, thënë shumë butë, të çuditshme për ...
Zëvendësministri plotësues i Ministrisë së Brendshme, Oliver Andonov, e shfrytëzon si makinë ...
Ushtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate me shkrim ka marr përgjegjësinë e ...
Dinko Velev, bullgari i njohur për fushatën e tij në kapjen e ...
Katër balerina shqiptare dhe një badigard, të cilët punonin në lokalin e ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Është deputetja më e re në përbërjen parlamentare të Maqedonisë, por duket ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Kreu i partisë në pushtet, Gruevski, mbrëmë  bëri të ditur  blerjen e ...
Qindra audio inçizime nga përgjimet në Maqedoni, ku dëgjohen biseda telefonike të ...
Disa të rinj maqedonas kanë rrahur brutalisht me shufra druri një të ...
Kjo është kënga që i kushtohet ish-kryeministrit dhe liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla ...
Ka përfunduar për sot seanca gjyqësore për rastin e Kumanovës. Seanca ishte ...
Edhe këtë vit shkollor nxënësit shqiptarë do të mësojnë nga tekste shkollore ...
“Sot po them dy gjëra: zonjusha në fjalë është A.A. nga Shkupi, ...
Maqedoni – Një shpellë në afërsi të Kërçovës e njohur si “Shpella ...
Gjyqi i 37 personave të dyshuar si anëtarë dhe bashkëpunëtorë të një ...
Ndërmarrja publike e Qytetit të Shkupit “Ujësjellësi” në Maqedoni ka falur mbi ...
HARTA E FAQES SHERBIME