Policia maqedonase përdor gaz lotsjellës kundër emigrantëve në Idomeni 

idomeni

Policia maqedonase përdori gaz lotsjellës dhe granata defensive kundër qindra emigrantëve që protestonin përgjatë kufirit greko-maqedonas, tre ditë pas incidenteve të dhunshme të regjistruara në të njëjtën zonë, raportoi media.

“Përdorimi i gazit lotsjellës ishte i pashmangshëm, pasi emigrantët të cilët po protestonin për hapjen e kufirit, nisën të dëmtonin barrierën me tela me gjemba në kufi”, sipas së njëjtit burim.

Disa metra më tutje po zhvillonte një vizitë zyrtare në qendrën pritëse për refugjatët në Gevgelije, pjesa maqedonase, presidenti maqedonas Gjorge Ivanov dhe homologët e tij kroatë dhe sllovenë, Kolinda Grabar Kitarovic dhe Borut Pahor.

Me fillimin e trazirave në orët e para të paraditës, rreth dyzet forca të policisë greke u vendosën në gadishmëri midis pengesës me tela me gjemba dhe migrantëve duke shmangur në këtë mënyrë përdorimin e gazit lotsjellës. Megjithë forcat e shtuara të rendit emigrantët vijojnë ende protestat.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Një tetovar ka gjetur një mënyrë, thënë shumë butë, të çuditshme për ...
Zëvendësministri plotësues i Ministrisë së Brendshme, Oliver Andonov, e shfrytëzon si makinë ...
Ushtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate me shkrim ka marr përgjegjësinë e ...
Dinko Velev, bullgari i njohur për fushatën e tij në kapjen e ...
Katër balerina shqiptare dhe një badigard, të cilët punonin në lokalin e ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Është deputetja më e re në përbërjen parlamentare të Maqedonisë, por duket ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Kreu i partisë në pushtet, Gruevski, mbrëmë  bëri të ditur  blerjen e ...
Qindra audio inçizime nga përgjimet në Maqedoni, ku dëgjohen biseda telefonike të ...
Disa të rinj maqedonas kanë rrahur brutalisht me shufra druri një të ...
Kjo është kënga që i kushtohet ish-kryeministrit dhe liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla ...
Ka përfunduar për sot seanca gjyqësore për rastin e Kumanovës. Seanca ishte ...
Edhe këtë vit shkollor nxënësit shqiptarë do të mësojnë nga tekste shkollore ...
“Sot po them dy gjëra: zonjusha në fjalë është A.A. nga Shkupi, ...
Maqedoni – Një shpellë në afërsi të Kërçovës e njohur si “Shpella ...
Gjyqi i 37 personave të dyshuar si anëtarë dhe bashkëpunëtorë të një ...
Ndërmarrja publike e Qytetit të Shkupit “Ujësjellësi” në Maqedoni ka falur mbi ...
HARTA E FAQES SHERBIME