LETRA/ E vërteta e gripit që ka përfshirë Shqipërinë. Jemi duke u helmuar nga ...

LETRA/ E vërteta e gripit që ka përfshirë Shqipërinë. Jemi duke u helmuar nga ...

11:46, 11/01/2017

Qytetari Bilbil Daci i shqetësuar nga situata e gripit në vend dhe fakti se qeveria nuk ka marrë asnjë masë, i ka dërguar kërkesë Presidentit të Republikës, kryeprokurorit dhe trupit diplomatik në vendin tonë, për alarmin e epidemisë gripale që është përhapur.

Sipas tij, qytetarët nuk janë të sëmurë thjesht me gjendje gripale, por janë helmuar nga uji.

Më poshtë keni versionin e Bilbil Dacit dhe kërkesën drejtuar institucioneve:

Ftese dhe kerkese per te bashkëpunuar dhe kontribuar per tu ardhur ne ndihme qindra e mijera te semure me te ashtuquajturen “Gripi”.

Drejtuar

Presidentit te Republikes, Prokurorois se Pergjithshme, Medjave vizive dhe te shkruara, Trupit diplomatik te akridituar ne Shqiperi.

Do te mundohem me fakte dhe prova qe disponoj per te luftuar shkakun qe ka çuar ne kete situate epidemie. Pa eliminuar shkakun nga vjen nuk mund te luftosh dhe eliminosh pasojat.

Sipas O.B.SH ,rreth 80% e semundjeve kane preardhje hidrike pra eshte uji. Per gripin e zakonshem kane folur te gjithe .Po une po ju flas per “Gripin e ujit”.

Ka dy lloje “Gripi uji”

1) Bakterologjik

2) Kimik

Gripi i ujit tipi 1 ka keto simptoma: fillon papritur, temperature deri ne 40 grade celsius, te drithura, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje gjoksi, gulcim, dhe shpeshhere shoqerohet me te vjella dhe dhimbje barku etj, etj. Shkaku vjen nga uji i pijshem jo kur e pini por kur laheni ne dush, kur lani syte, etj, etj., menyra te tjera qe mund te merret. Ketu nuk behet fjale qe a ekziston por sa eshte sasia e kesaj ndotje.

Ky grip vertetohet me ane te analizave specifike te ujit dhe analizave specifike qe i behen te semurit. Keto dy analiza nuk jane kryer dhe nuk kryen nga autoritetet perkatese shteterore prandaj po e quaj Grip sepse ka emer tjeter shkencor. Mjekohet me mendikamente me doza te percaktuara vetem nga mjeket specialist te kesaj semundje pasi te jete vertetuar me ane te analizave. Sipas te dhenave zyrtare ne Gjermani 20000-35000 Gjerman preken nga ky grip cdo vit. Rreth 15 % e ketyreve te semureve humbin jeten. Behet fjale per Gjermanine qe ka ujin me te kontrrolluar dhe me te sigurte ne bote, me specjalistet dhe institucione shteterore dhe private lider nderkombetar sa i perkete kesaj fushe. Ne vende te tjera humbin jeten nga kjo semundje mbi 30% te prekur. A e imagjinoni se cfare ndodh tek ne ku cdo gje eshte jashte kontrollit. Do te ishte fatale nese nje pacient trajtohet si i semur me gripin e zakonshem kur eshte i semure me gripin e ujit dhe e kunderta. Ky grip nuk perhapet nga njeriu tek njeriu. Kjo verteton se ky grip eshte perhapur nga uji se kulmin e ka arritur ne periudhen qe te gjithe institucionet kane qene pushim qe do te thote se kontaktet e njerzve me njeri tjetrin kane qene minimale per te perhapur ne keto nivele gripin e zakonshem

Gripi i ujit shperndahet njelloj ne populate kurse gripi i zakonshem me vatra prsh ne nje lagje ka 50% te semure me gripin e zakonshem dhe nje lagje tjeter 10% , ose nga nje shkolle ne tjetren apo ne familje etj. Specialistet dhe studiuesit Gjerman dhe te tjere konfirmojne qe jot e gjithe te prekurit nga gripi i ujit semuren apo shfaqin simptoma shkaku dhe arsyet nuk dihen. Prove tjeter eshte se ne rajonin tone ujin me te mire e ka Maqedonia, kemi te njejtat kushte natyrore afersish te njeten sasi banoresh, i vetmi ndryshim eshte qe kemi 10 fish me shume te semure se ata. Referuar burimeve zyrtare te J.SH.P Maqedonise eshte edhe ne shqip dhe kush te doje mund ta verifikoj.

Pasojat e ndotjes kimike te ujit jane te shumefishta ne trupin e njeriut ne shtimin e te gjithave sëmundjeve. Demton sistemin imunitar te njeriut duke rritur mundesine per tu prekur nga gripi i ujit dhe gripi i zakonshem. Per kete kerkoj nga prokuroria nisjen e hetimeve qe te kem mundesi qe te jap provat ne menyre te ligjshme qe personat pergjegjes te shkojne para drejtesis qe me veprimet e mosveprimet e tyre kane demtuar rende shendetin e popullates. Ka te beje edhe me ujin publik dhe te amballazhuar. Kerkoj gjithashtu nga prokuroia jone te bashkëpunoje me prokurorine e Puljas ne Itali rreth hetimeve qe po kryhet ate per lendet kimike qe perdoren per klorinimin e ujit e cila ka rezultuar mbi normen e lejuar te perbersve kimikeme pasoja shendetesore.

Eshte vertetuar nga nje laborator i specjalizuar per ate pune. Kjo lende eshte perdorur edhe nga ujsjellesat tone ndoshta perdoret akoma. Theksoj jo te gjithe te semuret jane prekur nga gripi i zakonshem apo anasjelltas duhet te behet ndarja e tyre vetem me ane te anlaizave dhe jo ne baze te simptomave. Eshte Presidenti i Republikes qe mund te vendos per gjendjen e jashtzakonshme per epidemin masat dhe nderhyrjen emergjente per ujin e pishem si publik dhe te amballazhuar. Masat dhe nderhyrjet ne sistemin shndetesor ne bashkpunim me institucionet e specijalizuara nderkombetare ne kete fushe. Institucionet shteterore me veprimet dhe mosveprimet e tyre kane shkaktuar kete gjendje. Situata u ka dale jashte kontrrollit dhe munde ti prcipitoj nga ora ne ore.

Me respekt:

Bilbil Daci Nr:0682642248

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment