Bankat private nxjerrin jashtë shtetit, kursimet e shqiptarëve

Bankat private nxjerrin jashtë shtetit, kursimet e shqiptarëve

07:50, 21/04/2017

Kursimet e shqiptarëve janë duke ikur me shpejtësi jashtë vendit. Bankat më të mëdha private në vend vazhdojnë të përdorin paratë e tyre për të financuar biznesin jashtë Shqipërisë.

Përhapja me shpejtësi e këtij fenomei ka sjele që deri në dhjetor të 2016-ës, bankat të çojnë jashtë vendit vendit në formë kredie 67  miliardë lekë apo rreth 500 milionë lekë.

Në prezantimin e raportit të politikës monetare për gazetarët, Banka e Shqipërisë vlerëson se kjo vjen për shkak të mungesës së projekteve nga biznesi vendas. /Panorama

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shpata21/04/2017 08:58

Ne Shqiperi nuk ka politike ekonomike. Edi Rama nuk ka idene se çdo te thote politike ekonomike. Njerezit qe e rrethojne dhe te vetequajturit keshilltare qe e 'shkallojne', me fal qe e keshillojne, ngaterrojne investimet me konçensionet, ndertimet me kredi me te ardhurat e doganes, et,. Shume nga ata qe merrnin vesh iken, nga presionet e ministrave injorant, pa kurrfare dije ekonomike por me ‘aftesi partie dhe besnikerie’ perkundrejt udheqesit tone te dashur, qe po na çon drejt Europes me Vetingun ne goje perdite, me keq se batuta e filmit ; « Kur isha ne Dardanele » ! ! Tre elementet e politikes ekonomike nuk gjejne sbatim ne Shqiperi! Si perfundim bankat bejne si ti vije permbare, asnje kontroll nuk ushtrohet mbi to, konflikte te medha interesi kane dale dhe ne shtyp kohet e fundit. Ketu influencojne dhe paret e droges qe investohen lirisht ne Shqiperine e Princerve, Oligarkeve, dhe Pushtetareve te korruptuar pa harruar, Deputet e dashur qe perfaqesojne gjasme popullin tone heroik!

Shto koment