VIDEO/ Shpërthimi i vullkanit Etna: Lumenjtë e llavës i bëjnë zonat përreth ‘shkrumb e hi’

VIDEO/ Shpërthimi i vullkanit Etna: Lumenjtë e llavës i bëjnë zonat përreth ‘shkrumb e hi’

11:51, 21/04/2017

Etna, një nga vullkanet më të rrezikshme në Evropë vazhdon të shpërthejë me rrëke të medhënj llave që  duket se kanë berë zonën përreth shkrumb e hi, shkruan “RT’.

Pas shpërthimit me shtëlluga tymi dhe llave, muajin e kaluar, Etna duket se nuk ehste ndalur, përkudrazi,  lumenjtë e lavës të nxehtë vazhdojnë të derdhen nga maja e kraterit malor, ndërkohë që tymi i egër valëvitet në atmosferë

Gjatë episodit më shpërthyes, gjiganti vullkanik i Italisë shkatërroi nëntë fshatra dhe pjesërisht mbulonte qytetin e Catanisë në vitin 1669, shkruan “Syri.net”.

Sot, më shumë se 340 vjet më vonë, Etna vazhdon të zieje mbi fshatërta sicilianë, duke  shpërthyer herë pas here, si për t’u kujtuar Italisë dhe rajonit fuqinë e saj shkatërruese./SYRI.net/ 

ImageImage

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment