Zbulohet stema e Mbretërisë së Dardanisë

Zbulohet stema e Mbretërisë së Dardanisë

13:10, 21/04/2017

Historiani i njohur i Kosovës, Jahja Drançolli, përmes Facebookut ka njoftuar se është zbuluar stema e Mbretërisë së Dradanisë, transmeton koha.net.

Lidhur me këtë zbulim, historiani Drançolli ka shkruar:

Stema e Mbreterisë së Dardanisë, prej Dardanit të Trojës deri te perandori Justiniani Parë, i gjakut dhe i origjinës dardane. Është përkthyer në sllavishtën e vjetër, dhe e botuar në Vjenë (1741) nga bullgari Hristofor Zhefaroviç!
Burimi: Mavro Orbini Ravseo (1601), dhe Equite Paulo Ritter (1701)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment